Simptomi poremećaja rada štitne žlezde se ne uočavaju tako brzo, najčešće ste bez simptoma koji se razvijaju odjednom ili pak polako. Zato je najbitnije da se informišete. Štitna žlezda je najvažnija i najveća žlezda u ljudskom organizmu. Svaka ćelija u našem telu ima receptore za signale (hormone) štitne žlezde. Prvi simptomi poremećaja rada štitne žlezde su naglo gojenje ili mršavljenje i to odmah morate proveriti!
Štitna žlezda kontroliše rad metabolizma. Zato, poremećaj njenog rada može dovesti do problema sa plodnošću, povišenim krvnim pritiskom, oštećenjem srca, ali i depresijom. Tako da preterano gojenje ili mršavljenje nisu jedini problem koji osoba može potencijalno imati.
Na svakih 1.000 stanovnika, 50 žena i 10 muškaraca imaju poremećaj rada štitaste žlezde!
Osobe sa ovakvim problemom su usporene, umorne, spava im se ili im je hladno. Pored toga, naduti su im kapci i to lagano prelazi na celo lice, pa na telo. Sklone su debljenju i nezainteresovane su za okolinu.
S druge strane, ako je reč o ubrzanom radu štitne žlezde kod akutne upale štitnjače, simptomi su gubitak težine, razdražljivost, nervoza, nesanica, brz srčani puls i umor.
Čak i ako nemate simptome, nije loše prevetivno se prekontrolisati i to kod kuće. Spremite čašu vode i stanite ispred ogledala. Popijte par gutljaja vode i posmatrajte u ogledalu da li se tom prilikom na vratu pojavljuju neke velike promene, poput izbočina ili velikih razlika u veličini.
Zbog poremećaja rada štitne žlezde potrebno je redukovati ishranu. To nikako ne znači da bi trebalo da prestane sa konzumiranjem lekova, već da ishrana doprinosu boljem rezultatu. Postoje određene namirnice koje blagotvorno utiču kada je ubrzan rad štitne žlezde. To su jagode, kupine, borovnice, maline, ribizle, odnosno bobičasto voće. A pored toga, pomoćiće vam vitamin De i omega-3 masne kiseline, ćuretina, piletina takođe. Ne zaboravite, da kada uočite bilo kakvu promenu na vašem telu ili smatrate da nešto nije u redu, obratite se lekaru!